PANDEMIJA.

Šiuo itin sunkiu pandemijos metu svarbūs ne tik efektyvūs valdžios veiksmai, bet ir kiekvieno iš mūsų indėlis. Dabar labiau nei bet kada anksčiau svarbu susitelkti ir padėti savo bendruomenei.

Kviečiame padėti ir kreiptis pagalbos siekiant įveikti šią krizę kartu. Suprantame, kad dažnai norisi padėti, bet nežinome kur ir kaip, todėl skatiname padėti savo regionui. Šiuo metu savivaldybės susiduria su daug iššūkių dėl staigios ir didelės krizės. Junkitės prie savo miestų globalių regionų platformos – http://www.globalusregionai.lt/

Kaip mes Jums galime padėti?

  • Šiuo metu pažeidžiamiausi yra vyresnio amžiaus ir negalią turintys asmenys, todėl svarbu, kad jie būtų izoliacijoje. Jei Jūsų giminaitei ar artimajam reikia socialinių paslaugų, rašykite Jūsų savivaldybės globalių regionų koordinatoriams, kad jus nukreiptų. O jei reiktų, kad apipirktų maistu, dalinkitės žinute Globalių regionų grupėje – tikime, kad vietoje atsiras savanorių. Nors Jūs esate toli, mes kaip bendruomenė galime pasirūpinti šiuo metu tais, kuriems reikia pagalbos. 
  • Galbūt Jūsų seneliai, vyresni tėvai jaučiasi vieniši – rašykite į grupę ir tikime, kad atsiras savanorių, kurie mielai pabendraus su Jūsų artimaisiais telefonu. 
  • Jei nerimaujate dėl savo ar savo artimųjų sveikatos ir šiuo metu neturite galimybių nuvykti į ligoninę, Lietuvoje veikia medikų projektas, kur medikai nemokamai konsultuoja  internetu – https://www.facebook.com/MEDOsavanoriai/

Kuo galite padėti?

  • Šiuo metu labiausiai regionams reikia apsauginių priemonių medikams: respiratoriai, apsaugantys kostiumai, vienkartinės pirštinės, veido kaukės, apsauginiai veido ir akių skydai/akiniai. Jei šalyje, kurioje dabar gyvenate galite įsigyti ir atsiųsti šių priemonių, Lietuvos medikams padėtumėte saugiai suteikti pagalbą. Taip pat galite padėti ieškoti tiekėjų, iš kurių būtų galima užsakyti šias priemones.
  • Kaip visada Jūsų žinios ir profesionalumas gali padėti efektyviai įveikti krizę, tad jei esate visuomenės sveikatos, krizių valdymo profesionalas, vertinsime Jūsų konsultacijas ir norą padėti. 
  • Jei esate psichologai, galite teikti emocinę pagalbą žmonėms online ar prisijungti prie Vilniaus Geštalto instituto, kuris teikia psichologinę pagalbą medicinos darbuotojams.
  • Jei esate teisininkė, galite suteikti teisinę konsultaciją darbuotojams, kurie ne visada teisėtai atleidžiami. O galbūt esate verslo strategė ir galite konsultuoti verslus, kaip keisti verslo modelį mažiems regioniniams verslams, kad išgyventi šią krizę.
  • Galbūt turite butą, kurio nenaudojate, ir galėtumėte jį perleisti trumpalaikiam naudojimui medikams ar kitiems asmenims, kurie turi izoliuotis.

Šiauliečiai nepamiršta Šiaulių net būdami toli:

Šiaulių miesto savivaldybė sulaukė kaukių siuntinio, skirto mobiliajam punktui ir karščiavimo klinikai. Jis atkeliavo iš Jungtinės Karalystės, Milton Keynes šeimų bendruomenės, kurios pirmininkė Asta Kazlauskaitė kuri yra ir Globalių Šiaulių ambasadorė. Tokie draugiški darbai parodo, kad Šiaulių dvasia yra gyva kur bebūtum.

 

Dubline veikianti „Globalių Šiaulių“ ambasadorė emigrantų vaikus skatina nepamiršti gimtinės

Net ir išvykę gyventi į užsienį šiauliečiai prisimena savo gimtąjį miestą ir palaiko su juo ryšius. Jau kuris laikas veikia projektas „Globalūs Šiauliai“, kurio dėka aktyviausi gali tapti miesto ambasadoriais. Šia neatlygintina, savanoriška veikla užsiima jau 10 visame pasaulyje išsibarsčiusių šiauliečių. Viena jų – Jurgita Urbelienė, lietuvių kalbos mokytoja, aktyvi lietuvių bendruomenės Dubline, Airijoje narė.

Dirbdama „Marino’’ pedagogikos institute, ,,Primary Language initiative group’’, paveldėtosios kalbos katedroje, bei Airijos vidurinėse mokyklose ji moko mokinius lietuvių kalbos. Airija 2017 m. priėmė naują užsienio kalbų mokymo strategiją, kurioje lietuvių kalba vadinama ,,paveldėtąja“. Tai šiuo metu yra vienintelė pasaulyje valstybė be Lietuvos, kur lietuvių kalbos mokiniai gali mokytis bendrojo lavinimo mokyklose. Šis Airijos vyriausybės žingsnis yra didžiulis pripažinimas vietos lietuviams, raginimas, kad vaikai, augdami Airijoje, neprarastų prigimto lietuviško identiteto ir nepamirštų protėvių kalbos.

Savo kasdienėje veikloje J. Urbelienė nepamiršta Šiaulių: iš čia kilę jos auklėtiniai yra dalyvavę Šiaulių miesto projekte, skirtame pasaulio lietuviams, pamokose jie prisimena gimtąją šalį bei savo miestą. Ji taip pat aktyviai dalyvauja skleidžiant informaciją apie mūsų šalį bei Šiaulius. 2020 metų pradžioje spėjo sudalyvauti net dvejuose pristatymuose Dubline: „Holiday World Show“ parodoje, kurioje pristatė Lietuvą ir Šiaulių miestą bei ,,Fingall Community College“ vykusiame renginyje ,,Intercultural day 2020“, kuriame kartu su lietuvių kalbos klasės mokiniais pristatė Lietuvą, lietuvių kalbą ir Šiaulius. Stendas sulaukė didžiulio susidomėjimo ir laimėjo pirmąją vietą.

J. Urbelienė aktyviai bendradarbiauja su Šiaulių miesto savivaldybe, tad ateityje galima tikėtis dar daugiau tokių atstovavimo pavyzdžių bei bendrų veiklų.

Bendrųjų reikalų skyriaus informacija,
el. p. agne.buchaite@siauliai.lt

J. Urbelienės nuotraukos

Savivaldybėje lankėsi Globalių Šiaulių ambasadorė Jungtinėje Karalystėje

Asta Kazlauskaitė, jau 12 metų gyvenanti Jungtinėje Karalystėje, nepamiršta savo gimtojo miesto. Moteris yra aktyvi lietuvių bendruomenės narė, o 2019 m. liepos mėnesį ir pati įkūrė oficialią vietos bendruomenę Milton Keynes mieste, esančiame netoli Londono. Šių metų pradžioje ji tapo oficialia Globalių Šiaulių ambasadore Jungtinėje Karalystėje. Viešėdama gimtinėje, ji apsilankė ir Šiaulių miesto savivaldybėje, kur buvo aptartos ateities bendradarbiavimo galimybės.

Milton Keynes veikia šeštadieninė lietuvių mokykla, o atsiradus oficialiai bendruomenei, organizuojama vis daugiau renginių: švenčiamos valstybinės šventės, vykdomos edukacijos, sporto renginiai, įvairūs susitikimai. A. Kazlauskaitė Savivaldybėje susitiko su mero pavaduotoju Egidijumi Elijošiumi. Susitikime kalbėta įvairiomis temomis: aptarti renginiai, kuriuos būtų galima organizuoti tiek drauge, tiek lygiagrečiai juos vykdant Šiauliuose ir Jungtinėje Karalystėje, švietimo galimybės, bendrų ateities projektų idėjos. Mero pavaduotojas, džiaugdamasis aktyvia ambasadorės pozicija, pabrėžė, jog visos prasmingos iniciatyvos kyla iš aktyvių, neabejingų žmonių, o svarbiausias tikslas šiuo atveju – Šiaulietiškos dvasios palaikymas.

Šiuo metu įvairiose pasaulio valstybėse veikia 10 oficialių Globalių Šiaulių ambasadorių. Jų tinklas vis plečiasi, taip atverdamas naujų galimybių bendravimui, projektinei veiklai, tautiečių grįžimui atgal į Lietuvą.

Projektas „Globalūs Šiauliai“ pakvietė svetur gyvenančius šiauliečius tapti savojo miesto ambasadoriais. Šiuo metu specialioje interneto platformoje yra užsiregistravę 8 mūsų miesto atstovai. Su Šiaulių miesto vadovais susitiko kol kas tolimiausiame taške – Singapūre mūsų miestą atstovaujanti ambasadorė Sandra Nagler.

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, mero pavaduotojas Domas Griškevičius ir projekto „Globalūs Šiauliai“ atstovai susitiko su Singapūre gyvenančia Sandra Nagler. Specialioje platformoje, kurios tikslas – burti pasaulyje pasklidusią mūsų miesto bendruomenę, viena pirmųjų užsiregistravusi ponia Sandra gimtajame mieste apsilankė po 9 metų pertraukos.

„Singapūre nuolat gyvenančių lietuvių bendruomenė nėra didelė, o iš Šiaulių esu, ko gero, vienintelė. Bendraudama su Garbės generaliniu konsulu Singapūre Andy Lim, Šiaulius pristačiau per prezidentą Valdą Adamkų, kuris yra ir Šiaulių garbės pilietis. Jei galėsiu būti Šiauliams kuo nors naudinga, žinokite, kad turite Singapūre savo žmogų“, – susitikime kalbėjo Sandra Nagler.

Sandra Nagler tikisi artimiausiu metu Singapūre atidaryti savo dailės galeriją, todėl gimtojo krašto garsinimas esą galėtų pirmiausia vykti per mūsų krašto menininkų kūrybos pristatymą. Šiaulių ambasadorė mano, kad senosios Šiaulių maisto pramonės įmonės galėtų sėkmingai prisistatyti Singapūro verslo parodose.

„Jei turėtumėte reikalų su verslo ir ypač logistikos atstovais, Šiaulių oro uostą galite drąsiai rekomenduoti kaip patikimą ir nebrangų oro krovinių gabenimo tašką Europoje. Pigiau yra skraidinti krovinius į Šiaulius ir perkėlus į kitą transportą nuvežti iki reikalingos vietos, negu nutupdyti lėktuvą kitų Vakarų Europos šalių oro uostuose. Greta esančioje LEZ teritorijoje yra palankiausios sąlygos ir didesnėms užsienio investicijoms“, – sakė Šiaulių meras Artūras Visockas.

Projektas „Globalūs Šiauliai“ kviečia tapti savo miesto ambasadoriais – atstovauti  Šiauliams ir parodyti, kad išvykę gyventi kitur žmonės vis tiek didžiuojasi būdami  šiauliečiai, nori skleisti gerąją žinią apie savo miestą, padėti surasti investuotojų, aktyviau įsitraukti į regiono vystymą, tapti globalių šiauliečių bendruomenės pasaulyje dalimi.

Įvairūs Lietuvos miestai, siekdami plėsti ryšius su svetur išvykusiais tautiečiais, dalyvauja „Globalių regionų programoje“ ir aktyviausius kraštiečius įvairiose šalyse skiria .miestų ambasadoriais. Daugiausia Lietuvos miestų atstovų – net dešimt – šiuo metu yra Airijoje. Lietuvos ambasados iniciatyva gruodžio 14 d. įkurtas „Ambasadorių Airijoje klubas“. Tai – pirmoji ir kol kas vienintelė tokio pobūdžio organizacija išeivijoje. Šiauliai taip pat turi savo atstovę.

Airijoje savo ambasadorius yra paskyrę:  Alytus (ambasadorius – žinomas atlikėjas Darius Mileris Nojus), Marijampolė (verslininkas Valdas Molevičius), Šiauliai (lietuvių kalbos mokytoja Jurgita Urbelienė), Tauragė (kunigas Egidijus Arnašius), Panevėžys (lituanistinės mokyklos „Gintarėlis“ direktorė Donata Simonaitienė), Vilkaviškis (verslininkė Angelė Roveršteinienė), Kaunas (Airijos lietuvių profesionalų klubo prezidentė Evelina Šaduikytė), Kėdainiai (poetė, ilgametė Dublino bendruomenės pirmininkė Rasa Raižienė), artimiausiu metu savo ambasadorius paskirs Klaipėda (futbolo klubo „Baltic United Dublin“ vadovas Jūranas Moskaliovas)  ir Mažeikiai (verslininkė Jolanta Malinauskienė). Klubo nariu taip pat tapo „Žalgirio“ krepšinio komandos garbės ambasadorius Airijoje, krepšinio komandos „Leixlip Žalgiris“ vadovas Darijus Penčila. 

Susitikimo metu miestų ambasadoriai pasidalino patirtimi bei idėjomis kaip plėtoti veiklą kultūros, verslo, švietimo srityse, vykdyti socialinius projektus, organizuoti labdarą. Lietuvos ambasadorius Airijoje Egidijus Meilūnas pasveikino klubo narius ir palinkėjo sėkmingai tiesti tiltus tarp Airijos ir Lietuvos bei burti kraštiečius bendram darbui gimtųjų miestų labui. 

Susitikime taip pat buvo išrinktas pirmasis klubo vadovas, kuriuo tapo Tauragės ambasadorius kunigas Egidijus Arnašius, Airijos lietuvių katalikų misijos kapelionas.

Airijaonline.lt informacija

Rugpjūčio 17 d. Lietuvos konsulate Singapūre Šiaulių ambasadorė Sandra Nagler garbės konsului  Andy Lim pristatė Šiaulius. 

Šiaulių miesto savivaldybė

Dėl „Globalių Šiaulių“ projekto susisiekite:

Lietuvos savivaldybių asociacija

Dėl „Globalūs regionai“ iniciatyvos susisiekite: